Renovace a broušení dřevěných masivních podlah a parket
Dřevěné masivní parkety jsou velice frekventovanou podlahovou krytinou. Najdeme je jako perspektivní volbu v novostavbách, ale ještě častěji se majitelé starších bytů a domů pouští do obnovování původních parketových podlah. Důvodů lze najít hned několik, přičemž na prvním místě stojí finanční stránka. I staré a špinavé masivní parkety se za příznivou cenu mohou proměnit v krásnou dřevěnou podlahu. Jak probíhá renovace parket? Jak často je nutná a jaké další detaily můžeme na parketách poopravit a jak?
Broušení masivní parketové podlahy – téma, se kterým se setkáváme poměrně často. Záleží především na tom, v jakém stavu masivní podlaha je a jakým způsobem o ní pečujeme. Častější broušení vyžadují namáhané parketové masivní podlahy například v kancelářích nebo jiných komerčních prostorách. Zde může broušení probíhat dokonce už po pěti letech. Při běžné údržbě doporučovanými prostředky, které nemají vliv na vymývání laku nebo vosku, se masivní podlaha renovuje cca každých 15 až 20 let.
Orientační cena
Broušení,celoplošné tmelení a lakování 1x základní lak Pall-X 320 a 2 vrstvy vrchního laku Pall-X 94 za cenu od 400Kč/m2 bez DPH.
Broušení,celoplošné tmelení a olejování Magic Oil 2K od 450 Kč/m2 bez DPH.
Jak broušení masivních parket probíhá?
Masivní dřevěné parkety lze renovovat mnohokrát a to i parkety staré až 150 let. Každá renovace si vezme pouhý milimetr dřeva. Začíná se broušením, které má několik stupňů: od nejhrubšího až po nejjemnější. Broušení se provádí speciálním strojem, který zároveň odsává i nejdrobnější prach. Tento způsob práce nezanechává téměř žádný nepořádek, který si s renovací podlah mnozí nerozlučně spojují díky zkušenostem se zastaralou technologií.
Jak dlouho renovace trvá, respektive jak velkou plochu lze zrenovovat za 1 den? Přibližně 25 m2. Mnozí se do broušení parket pouští sami, třeba s pomocí zapůjčených brusek. Takový postup může přinášet mnohá rizika. První spočívá v nižším výkonu těchto strojů, které bez použití speciálního vysavače zanechávají nepořádek. Dalším úskalím bývá neznalost pravidel broušení parket, takže dochází k broušení několika směry a k nedbalému upravování okrajů.
Možnosti povrchových úprav masivních parket
Nejčastěji se používá lakování, olejování nebo voskový olej. Nejuniverzálnějším typem úpravy je lakování. Na rozdíl od voskovaných povrchů se nemusíme bát různých skvrn, které by mohla zanechat například kapka vody. Lakované masivní parkety těmto drobným nehodám odolávají a mohou se používat i v kuchyních. Barvu parket lze ovlivnit použitím speciálních mořidel, které dodávají třeba mahagonový odstín. Nejoblíbenější variantou ale zůstává přirozená barva parkety po obroušení a její přelakování nebo jiná povrchová úprava.
Problémy s parketami
K velice častým problémům patří vrzání parket. Způsobují jej uvolněné hřebíky a možnost pohybu parket po sobě. Jediné účinné řešení spočívá v jejich překládce. Z rozebraných parket se odstraní hřebíky a nová pokládka se provádí s využitím lepení. Lepené parkety již vrzat nebudou. Díry mezi parketami a škrábance lze vytmelit. Tmel získáme z prachu, který zbude po fázi nejjemnějšího broušení parket. Díky použití tohoto prachu získáme naprosto totožný odstín tmelící látky. Ke tmelu se přidávají další přísady na bázi pryskyřice.
Tmelem zaplněná mezera zůstane bez změny, pokud se podlaha nehýbe. V opačném případě hrozí vypadnutí nové spáry. Výměna poškozené parkety: i tato varianta je možná. Celkový proces včetně zasychání lepidla trvá asi dva dny. Pro tyto případy doporučujeme mít v zásobě zbývající parkety z balíku. Vlhké prostředí v bytě či mokrý podklad podlahy může mít za následek zvlnění parketové podlahy. V tomto případě je jediným řešením renovace.
Co parkety ničí?
Masivní dřevěné parkety ničí běžné používání, škrábance, nožičky nábytku pohybující se po jejich povrchové úpravě a podobně. Mnohé případy můžeme vyřešit preventivně – například použít plastovou podložku pod židli s kolečky …
Tipy pro krásnou parketovou podlahu
K nejoblíbenějším patří klasické dubové parkety nebo exotická dřeva. Využít můžeme mnohé možnosti skládání vzorů masivních parket. Od klasického stromečku po oblíbené pásy a čtverce. O tento přírodní materiál se musíme pečlivě starat. Na druhou stranu však nabízí univerzální řešení, vhodné i pro alergiky. Navštivte naše reference a rozhodněte se, zdali chcete starou masivní podlahu zrenovovat a nebo si pořídíte novou podlahovou krytinu.
Máte zájem o renovaci parket? Kontaktujte nás.
Fakturační adresa, vzorkovna
Jeseniova 79
130 00 Praha 3 Žižkov
IČO: 24280178
DIČ: CZ24280178
Otevírací doba
Po - Pá: dohodou
Kontaktní osoba
Pavel Horáček - zaměření, realizace
Lenka Horáčková - Obchod, vzorkovna
- +420 732 508 076
- +420 724 124 236
© 2024, Hornat podlahy s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing